Officers & Council

Executive Committee of the Council

Rudy H. Fichtenbaum, President (2020)
Economics, Wright State University

Brooks Ellwood, First Vice President (2020)
Geology and Geophysics, Louisiana State University

Daniel Henrich, Second Vice President (2020)
Communications, Edward Waters College

Michele Ganon, Secretary-Treasurer (2020)
Accounting, Western Connecticut State University

Paul Davisex officio as AAUP-CBC Chair (2019)
Behavioral and Social Sciences, Cincinnati State Technical and Community College

Brian Turner, ex officio as Assembly of State Conferences Chair (2020)
Political Science, Randolph Macon College

Risa L. Lieberwitz, General Counsel (non-voting) (2018)
Law, School of Industrial & Labor Relations, Cornell University

Julie M. Schmid, staff

Council

District I
ArizonaAlaska, California, Hawaii, Nevada, New Mexico, Utah

Chris Nagel (2020)
Philosophy, California State University–Stanislaus

Alex Zukas (2020)
History, National University

District II
Colorado, Idaho, Kansas, Minnesota, Montana, Nebraska, North Dakota, Oklahoma, Oregon, South Dakota, Texas, Washington, Wyoming 

Jonathan Rees (2020)
History, Colorado State University–Pueblo

Friedrich Schuler (2020)
History, Portland State University

District III
Michigan 

Lisa C. Minnick (2020)
English, Western Michigan University

Charles Parrish (2020)
Wayne State University

District IV
Illinois, Indiana, Iowa, Minnesota, Pennsylvania, Wisconsin

Loren Glass (2020)
English, University of Iowa

Kathryn Kuhn (2020)
Sociology, Saint Louis University

District V
Alabama, Arkansas, Canada, District of Columbia, Florida, Foreign, Georgia, Guam, Kentucky, Louisiana, Maryland, Mississippi, Missouri, North Carolina, Puerto Rico, South Carolina, Tennessee, Virgin Islands, Virginia, West Virginia

Leslie Bary (2020)
Spanish and Latin American Studies, University of Louisiana, Lafayette

Monica Black (2020)
History, University of Tennessee

District VI
Ohio 

Huey-Li Li (2020)
Educational Philosophy, University of Akron

Julie McLaughlin (2020)
Humanities, Cincinnati State Technical and Community College

District VII
New Jersey

Zoran Gajic  (2020)
Electrical and Computer Engineering, Rutgers University

David Hughes (2020)
Anthropology, Rutgers University

District VIII
New York

James Davis (2020)
English and American Studies, Brooklyn College, City University of New York

Sally Dear-Healey (2020)
Sociology/Anthropology, State University of New York-Cortland

District IX
Connecticut

Mary Ann Mahony (2020)
History, Central Connecticut University

Irene Mulvey (2020)
Mathematics, Fairfield University

District X
Delaware, Maine, Massachusetts, New Hampshire, Rhode Island, Vermont

Carolyn Betensky (2020)
English, University of Rhode Island

Michael DeCesare (2020)
Sociology, Merrimack College

At-Large Delegates

Natalio “Nathan” Avani (2020)​
Secondary Education, San Francisco State University

Linda Carroll (2020)
Italian, Tulane University

John Castella (2020)
Labor Studies, Rutgers University

Sonya Hester (2020)
English, Southern University at Shreveport

Greg Loving (2020)
Philosophy, University of Cincinnati

Patricia Navarra (2020)
Irish Studies, Hofstra University

Diana I. Rios  (2020)
Communication/El Instituto, University of Connecticut

David Sanders (2020)
Biological Sciences, Purdue University

Ex Officio from Assembly of State Conferences

Brian Turner, ex officio as Assembly of State Conferences Chair (2020)
Political Science, Randolph Macon College

Past-Chair (Vacant)

Ex Officio from AAUP-CBC

Paul Davis, Chair (2019)
Behavioral and Social Sciences, Cincinnati State Technical and Community College

Howard Bunsis, Past Chair (2017)
Accounting, Eastern Michigan University

Julie M. Schmid, staff